מהי המשכיות עסקית BCP ולאילו עסקים זה חשוב?

המשכיות עסקית BCP

פירוש המונח BCP הוא Business Continuity Plan  – תכנית המשכיות עסקית. הכוונה היא לתוכנית שתסדיר את פעילות הארגון בהתרחש אסון, תקלה חמורה או אלמנט אחר שמשבש את הפעילות השוטפת. למרות השיבוש הארגון כן רוצה להמשיך להפעיל את הפונקציות העיקריות שבו בצורה מיטבית מקסימאלית עד כמה שניתן ולכן חשיבות התוכנית הזו.

תוכנית המשכיות עסקית BCP יש לה חשיבות בחירום ובשגרה. בחירום – יישום התוכנית, ובעת שגרה – תרגול התוכנית ועריכת תרגילי הדמיה לשעת חירום. המצבים בתוכנית הם ארבעה מצבים: מצב של שגרה, מצב מעבר משגרה לחירום, מצב חירום, ומצב חזרה לשגרה.

מערכות המידע בחירום

מערכות המידע בארגון הן חשובות מאוד ובשעת חירום יש נהלים מיוחדים שיישום שלהם יצמצם נזקים תפעוליים וחומריים, וימזער פגיעה בלקוחות וספקים. כדי שבשעת חירום הארגון יוכל לתפקד ולא יקרוס קיימת חשיבות לעריכת גיבויים, שימוש באספקת חשמל פנימית שלא תלויה ברשת החשמל הארצית או המקומית, הגדרת תפקידים מיוחדים לעובדים מסוימים בשעת חירום (נוסף של התפקיד שלהם בשגרה), ולמידת התפקיד וחפיפה. כך למשל יש למנות גורם מנהל אחראי לתפעול מערכות המידע בשעת חירום, טיפול בגיבויים, סנכרון המערכות השונות ועוד.

צוותי העובדים בשעת חירום

בשעת חירום, כתלות בפרק הזמן של מצב החירום (כמה שעות עד כמה חודשים לעתים) לא בהכרח יש צורך בכל העובדים. ייתכן ומחלקות מסוימות אינן פועלות בחירום כמו למשל מחלקת הפיתוח או מחלקת השילוח ולכן יש או לצמצם את מצבת העובדים בחירום או לנתב עובדים ממחלקות אלו לתפקידי חירום.

ויש עוד דוגמאות רבות. כדי להיערך בצורה מיטבת למצב חירום יש צורך כמובן מבעוד מועד לבנות תוכנית מתאימה, להטמיעה בארגון באמצעות הדרכות ואמצעים נוספים.

המידע באדיבות אקסיטו מחשוב ענן

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך

בגרויות באינטרנט

מבחני בגרות באינטרנט

מבחני הבגרות מהלכים אימים על תלמידים רבים. כבר מכיתה א' הם יודעים כי מבחני הבגרות הממתינים ואורבים להם אי שם בשנות התיכון הם מבחנים קשים

קרא עוד »

כתוב/כתבי תגובה